O Bałysówce - Galeria Sztuki Bałysówka

Idź do spisu treści

Menu główne:O Bałysówce


Dlaczego Bałysówka

      Wincenty Bałys urodzony w Tomicach 6 października 1906 roku. Syn Jana Kantego Bałysa z Zygodowic i Marii z Witków z Lgoty. Na szczęście nie był dobrym uczniem powtarzał pierwszą i trzecią klasę i dzięki temu w roku szkolnym 1916/1917 chodził do jednej klasy z Mieczysławem Kotlarczykiem. Praktykował w pracowni rzeźbiarskiej Józefa Jury, potocznie zwanej kaflarnią.1927-1932 te lata spędza studiując w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W pracowni Jury poznał Emila Zegadłowicza. Studia ukończył 1932 roku rok studiując rzeżbę w pracowni prof. Konstantego Laszczki i cztery lata w pracowni Ksawerego Dunikowskiego. Malarstwo studiował u prof. Pieńkowskiego, Kameckiego i Sichalskiego. Jozef Czarnecki pisał o twórczości Bałysa: „Jest w tych rzeżbach bolesna zaduma nad dramatem ludzkiego istnienia, jest zachłanne dążenie do rozwiązania tragicznej zagadki bytu”. 

 
Kącik Wincentego Bałysa w Galerii Sztuki Bałysowka.

      Korzeniowski opisuje: „Chata Bałysów na Podstawiu to dach słomiany, małe wykrzywione okna patrzące łzawo spośród poziomo ułożonych belek przetykanych mchem lub sitowiem z pobliskich stawów”. Wincenty Bałys powtarzał często, że nie ma kultury bez szacunku dla przeszłości. Czartak II Józef Jura, Ludwik Jach, Roman Brańka, Wincenty Bałys, Michał Kręcioch. Karol Malczyk, Karol Pustelnik, i Franciszek Suknarowski, to grupa plastyków wspólnie tworzących i wystawiających pochodzących z Wadowic.. Był czas kiedy Wincenty Bałys był duchowym przywódcą tego ugrupowania artystycznego. 
      W kronice 7-klasowej szkoły męskiej w Wadowicach Bałys pisze. „Są u stóp naszych gór pierwsze wille, pensjonaty, a dobre przewodniki prowadzą w czar piękna, niech Wowrowy Chrystusik frasobliwy, przestanie się martwić nad niedolą biednych górali, właścicieli płonych pól, ale nowy Chrystus młodego Wowry dumnie patrzy po hyrnym gazdostwie, gdzie wszyscy są radośni i jasno patrzą w słońce”. Wincenty Bałys, Józef Wąsik, Stefan Węgrzyn, Antoni Motłoch. Konspiracyjna grupa” Białego Orła”. 11 listopada 1939 roku Wincenty Bałys przygotowywał odezwę na święto niepodległości . Aresztowany, przesłuchiwany i męczony przez gestapo w więzieniu na Montelupich w Krakowie. 14 grudnia wydano na niego wyrok śmierci. Rozstrzelany 22 grudnia 1939 roku w wieku 33 lat. 
      W roku załoenia Galerii Sztuki Bałysówka obchodziliśmy 70 rocznicę śmierci Wincentego Bałysa niosącego nam przesłania „gdzie wszyscy są radośni i jasno patrzą w słońce”, oraz „Nie ma kultury bez szacunku dla przeszłości”. A zatem DOPÓKI JESTEŚMY „PRZEANIELAJMY” SIEBIE I INNYCH. W hołdzie pokoleniu Wincentego Bałysa, pokoleniu naszych rodziców i dziadków tę Bałysówkę czynimy. 
 
Mira Sabatowicz, Jacek Pacek
 
Dom z duszą

      Realizując marzenia, podjęliśmy wspólny wysiłek stworzenia magicznego miejscana ziemi. W Tomicach koło Wadowic, nabyłam piękny, stary, drewniany domz duszą, w którym stworzyliśmy galerię sztuki. 


Bałysówka w 2008 roku.

      Magia miejsca przejawiła się już w czasie prac remontowych. Odnaleźliśmy na strychu tego domu obraz z 1896 roku, który okazał się potężną energetyczna wibracją chroniącą dom i jego mieszkańców. Dlatego dom został sprzedany tym, którzy nie zamierzali go zburzyć lecz ratować, przywracając mu dawny blask. Dom przetrwał, i jest pięknym zabytkiem drewnianego budownictwa drugiej połowy XIX w. Obraz, który znaleziony został w tym domu, jest stałym eksponatem naszej galerii.


Obraz z 1896 roku - chroniący Bałysówkę.

      Tomice koło Wadowic to dobre miejsce, w którym wszystko można zaczynać od nowa. Tu szczególnie krąży energia poddana swoim odwiecznym prawom. Ziemia tu przyciąga i hipnotyzuje. Z radością pochylamy się nad jej historią. Z jednej strony jest to ziemia pogranicza– obrony i czujności. Z drugiej zaś umiłowania natury, ujarzmiania sił przyrody. Rycerze, rolnicy, ogrodnicy, hodowcy i artyści pozostawili tu wibracje, które rozbrzmiewają. Najwyższą cenę za umiłowanie tej ziemi przyszło zapłacić artyście Wincentemu Bałysowi, rozstrzelanemu przez hitlerowców na początku II Wojny Światowej. 
      By zachować w pamięci postać jakże świetlistą, jakby to inny mieszkaniec tej ziemi powiedział “przeanielającą się”, postanowiliśmy nazwać naszą galerię BAŁYSÓWKA. 
      Pragniemy, by było to miejsce spotkań twórców, miłośników sztuki i artystycznie uzdolnionej młodzieży. Zamierzamy organizować wystawyi aukcje dzieł sztuki. Tworzymy czytelnię specjalistycznych wydawnictw o sztuce. Chętnych zaprosimy na warsztaty ceramiczne, plenery malarskie i spotkania rzeźbiarskie. Wokół Bałysówki rozrasta się ogród rzeźby polskiej. Do wnętrza zawitało malarstwo, grafika, ceramika, szkło i rękodzieło artystyczne. Celem Bałysówki jest uwrażliwiać na sztukę, wychowywać dla sztuki, umożliwić wymianę dóbr. 
      Warto zatrzymać się w Tomicach, przed Urzędem Gminy, naprzeciw Gimnazjum, by odwiedzić to niezwykłe miejsce jakim jest Bałysówka.

Zapraszają:
 Mira Sabatowicz, Kasia Sabatowicz, Jacek Pacek i Stefania Solarz (mama Miry Sabatowicz), która oprowadzi po galerii, opowie o wystawie, jej twórcach, jak również o historii tego miejsca.  
 
Spotkania artystów w Bałysówce

W każdy drugi piątek miesiąca o godz.17.00
w Galerii "Bałysówka"
odbywają się spotkania artystów.

Zapraszamy.

 
Sucha Beskidzka
Mini Galeria Bałysówka w Karczmie Rzym


Karczma Rzym w Suchej Beskidzkiej.

      Zapraszamy do Mmini Galerii Bałysówka w Karczmie Rzym w Suchej Beskidzkiej. Mogą Państwo obejrzeć i kupić obrazy twórców, którzy wystawiają w Galerii Sztuki Bałysówka w Tomicach. 


Ekspozycja w Karczmie Rzym.

      Ekspozycja jest stale uzupełniana i zmieniana. 
 


Galeria Sztuki Bałysówka
jako jeden z punktów
Ekomuzeum Doliny Karpia„Galeria Sztuki Bałysówka Miry Sabatowicz to niezwykłe miejsce, prezentujące twórczość okolicznych artystów. Mieści się w starej, odremontowanej, drewnianej chacie tkanej mchem z 1866 roku. Można tu nie tylko podziwiać, ale także kupić obrazy olejne, akwarele, rzeźbę i ceramikę. W Galerii organizowane są warsztaty ceramiczne, podczas których można poznać ciekawy japoński sposób wypalania ceramiki RAKU. W każdy drugi piątek miesiąca o godzinie 17:00 odbywają się spotkania artystów, a co roku 1 maja o godzinie 17:00 wernisaż nowej, zbiorowej wystawy artystów skupionych wokół Bałysówki.”


 


Wycieczki ze szkół i Związku Emerytów
 
"Dom pod specjalnym nadzorem"


Mira Sabatowicz, Stefania Solarz i Jacek Pacek przed „Bałysówką”. Foto: Edyta Łepkowska

      "Kilka lat temu najstarszej drewnianej chacie w Tomicach groziło, że zostanie zburzona, by zwolnić miejsce pod budowę nowego domu. Choć ryzyko takiego zakończenia jej dziejów wydawało się ogromne, przetrwała dzięki dwójce miłośników sztuki i tradycji. A może – jak oni sami twierdzą – ocaliła ją niezwykła moc obrazu, odnalezionego na strychu chałupy..."

 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego